Jste firma a máte zájem o individuální cenovou nabídku? Neváhejte nás kontaktovat...

Jak vybrat správnou botu?

Podle čeho si vybrat dobré boty?

V minulosti jste si koupil-la úžasné boty a posléze jste zjistil-la, že se v nich nedá chodit. Zkusíme Vám poradit  jak tuto chybu neudělat a na co si dát při výběru dobrých a pohodlných bot pozor.

 

 

  • Účel použití před nákupem musíte rozmyslet k jakému účelu budete obuv potřebovat a v jakém prostředí budete obuv používat.

 

  • Jak dlouho budete v botách trávit. Zda budete v botách pobíhat na dílně nebo sedět v kanceláři celou pracovní směnu a nebo budete pár hodin v divadle či ve společnosti. Boty, ve kterých budete dlouhou dobu, by měly kopírovat obvod vašeho chodidla a především poskytovat prstům dostatečný prostor, aby nebyly otlačené, nedělaly se puchýře nebo nedocházelo k jejich nevratné deformaci (kladívkové prsty, vybočené klouby pace).

 

  • Velikost obuvi je to komplikovaná otázka, která je ovlivněna mnoha faktory: samotná délka chodidla, šířka nohy a výška nártu, tvar špice- respektive délka jednotlivých prstů chodidla. Navíc při dlouhém stání na místě nohy otékají a noha mění svůj objem a většina lidí nemá obě nohy úplně stejné. Proto volte u uzavřené obuvi takovou velikost, aby ani jedna z obou bot nebyla „akorát“ a větší noha by měla mít rezervu ve špici alespoň cca 5 mm. Na druhou stranu pozor také na příliš volnou obuv. I ta může být příčinou poranění nohy.  U obuvi s otevřenou špicí především u páskových sandálů a pantofel doručujeme před palcem větší přesazení cca 1 cm, aby se předešlo tzv. ukopnutí palce. Mějte na paměti, že žádná  obuv se do délky nenatáhne, protože uzavřená obuv je ve špici a patě vyztužená ztužovacími dílci.  Obuv z přírodní kůže se vytvaruje podle objemu Vaší nohy, ale nikdy se nenatáhne do délky o velikostní číslo.

 

  • Upevňovací prvky – pro delší dobu nošení během dne volte obuv s regulovatelnými prvky, aby se svršek obuvi dal „přitáhnout“ nebo „ povolit“ jako jsou: šněrovadla, přezky, suché zipy, pružinky.

 

  • Komfort v botách zjistíte tak, že ani nevíte, že máte obuv na nohách. Rozhodujícím faktorem je použitý materiál při výrobě obuvi. Pro svoje vlastnosti jako jsou prodyšnost, nasákavost a tvarová přizpůsobitelnost je přírodní kůže pro zdravé obouvání dosud nepřekonaným materiálem. Syntetické materiály jsou sice levnější, ale i ty nejlepší „syntetiky“ nedosahují takových hodnot vlastností jako má přírodní kůže.

 

  • Podpatky pro nošení a dodržení  zdravého obouvání má velký vliv  výška, šířka a tvar podpatku. Pro dlouhodobé používání volte nižší podpatky max. do 5 cm.  Za ideální  je obecně považován klínový podpatek nebo široký špalíkový podpatek do výšky 2-3 cm.  Obuv s vysokými podpatky noste raději krátkodobě. Při dlouhodobém používání bot  s vysokými podpatky riskujete vznik příčně ploché nohy a trvalé bolesti v nártu.¨

 

  • Jaké vlastnosti by obuv měla mít pro zdravé, pohodlné a bezbolestné obouvání. Volte obuv z přírodních materiálů, s podpůrnými zdravotními prvky stélky pro podporu podélné a příčné klenby, pružnou podešev, zvažte výšku podpatku a přihlédněte k upevňovacím prvkům. Při zkoušení si obujte vždy obě boty a projděte se alespoň několik kroků. Jestliže se cítíte nesvůj- nesvá, nebo některá z bot dokonce i lehce tlačí, zkuste jiný pár bot, případně zvolte větší velikost nebo si vyberte jiný vzor.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz